Együttes erővel reflektál az agráriumot érintő, egyre égetőbb kérdésekre a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, a ZalaZONE járműipari innovációs központ és a MouldTech Systems Kft.
Modern dróntechnológiai és autonóm terepi járműirányítással kapcsolatos, összehangolt kutatás-fejlesztéssel segíti a jövőben a precíziós gazdálkodás széles körű elterjedését a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, a ZalaZONE járműipari innovációs központ és a MouldTech Systems Kft. között köttetett háromoldalú együttműködési megállapodás.
A III. ZalaZONE innovációs nap keretében megrendezett ünnepélyes aláírási ceremónián részt vett Dr. Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, Dr. Csányi Sándor, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke, az aláíró felek képviseletében Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora, Barta-Eke Gyula, az Autóipari Próbapálya Zala Kft. ügyvezetője, valamint Molnár Gábor, a MouldTech Systems vezérigazgatója.
Dr. Gyuricza Csaba elmondta: „A mai napon kötött megállapodás fontos mérföldkő a hazai dróntechnológia agráriumban betöltött szerepében. Megvalósítottuk, hogy a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem kutatói és hallgatói immár a térség legmodernebb infrastruktúrájú tesztkörnyezetében kamatoztathassák tudásukat és legyenek motorjai a hazai dróntechnológiai fejlesztéseknek, valamint azok gyakorlati alkalmazásának, későbbi bevezetésének.”
Molnár Gábor, a MouldTech Systems vezérigazgatója a zöld jövőt garantáló innovatív kutatások fontosságára hívta fel a figyelmet. Beszédében kiemelte, hogy a kompetencia-központokkal való együttműködés a fejlődés záloga.
„A tudományos műhelyek rendszerint elzárva működtek, nagyon kevés átjárást biztosítva a nyitott gazdaság, az üzleti és a civil szféra felé. Ez mára nem csak egyszerűbbé, hanem egyszerűvé vált, köszönhetően annak, hogy a megoldáshoz vezető út nyitottá, a tudás pedig a piaci szereplők számára is elérhetővé vált.
A folyamat következő, elengedhetetlen részletét, a minőségbiztosítást, a technológiai és üzleti hátteret egy létező szakmai tudással bíró vállalatnak kell biztosítania. Ezzel járul az együttműködéshez a MouldTech Systems Kft. Elengedhetetlen ugyanakkor, hogy az alkalmazott kutatások számára olyan környezetet teremtsünk, ahol az innovatív emberek és elmék szabadon találkozhatnak. Ezt a teret biztosítja a ZalaZone tesztpálya, ahol azonnal, a valóságban validálhatjuk a koncepciók életképességét.”
Molnár Gábor szerint ez az egyedülálló együttműködés garantálja, hogy a túléléshez szükséges innovációs folyamatokból később megszülető termékeket a lehető leghatékonyabban, a lehető legrövidebb idő alatt tudják a társadalom számára is hozzáférhetővé tenni.
A vezérigazgató szerint „ez a radikálisan új szemlélet, voltaképp visszafelé gondolkodás váratlanul teszi elavulttá az eddigi jól bevált megoldásokat. Így ma már nem az a kérdés, hogy képesek vagyunk -e a jövőnk érdekében feltalálni, létrehozni, innoválni; hanem hogy képesek vagyunk -e elengedni azokat a megoldásokat, amik eddig működtek?”
A MouldTech Systems első embere úgy látja, a kooperáció minősége kulcsfontosságú.
„Évtizedes tapasztalatunkat drónokkal, földfelszíni járművekkel, valamint az alkatrészgyártás területén tudományos alaposságú kutatás-fejlesztésbe fektetjük, a MATE-ben pedig meghatározó stratégiai ipari partnerre találtunk. Az egyetem által biztosított szakmai háttér garantálja, hogy az arra érdemes ötletek valóban megszülethessenek.
Három évvel ezelőtt kötött sikeres együttműködésünk eredménye mára egy, a piaci bevezetés előtt álló termék, amely valós problémákra ad releváns választ. Ez az igazi érték, a MATE, a ZalaZone és a MouldTech Systems között létrejött kooperáció mögött.”
Címlapfotó: Antal Lívia, ZalaMédia