2022. szeptember 16. és 18. között rendezik Magyarország első FPV (first person view) drónvilágkupa-futamát a zalaegerszegi ZalaZone Járműipari Innovációs Központ egyetemi tesztpályáján. A versenyre a Nemzetközi Légisport Szövetség, az FAI szabályai szerint kerül sor a Magyar Légisport Szövetség és a Magyar Modellező Szövetség rendezésében.
A drónversenyzés egyre népszerűbb sport: az amerikai egyesült államokbeli 2015-ös első multirotoros drónkupát rögvest újabb hivatalos és nem hivatalos összecsapások követték, mára pedig már világszerte rendeznek viadalokat. A parádés műsorok főszereplői maguk a drónok, melyeket a versenyzők többségében maguk építik, szerelik és finomhangolják, hogy a lehető legelképesztőbb manőverekre legyenek képesek.
A gyorsasági drónversenyzés során a pilóta egy távirányított quadkopterrel (négyrotoros drón) teljesít egy zászlókkal, kapukkal és egyéb akadályokkal színesített, zárt körpályát a lehető leggyorsabban úgy, hogy a versenyző a tájékozódáshoz a gép elejére szerelt kamera képét egy monitor-szemüvegen keresztül követi.
A többrotoros, nagy sebességű FPV (a pilóták egy fedélzeti kamera segítségével pontosan azt látják, amit az általuk vezérelt drón lát) versenydrónok extrém paraméterekkel bírnak. A döbbenetesen kicsi számok nagy teljesítmény-mutatókkal találkoznak: egy ilyen kis gép súlya akkumulátor nélkül kevesebb, mint 250 gramm, akkukapacitása mindössze 2000 mAh, ezért a teljesítendő versenykörök száma is csupán három.
Ugyanakkor mindössze 1,2 – 1,5 másodperc alatt gyorsulnak 100 km/h-ra (ez több mint 12g-s gyorsulást jelent álló helyzetből), az átlagos sebességük a versenypályán pedig elérheti a 160-180 km/h-t is.
A Drone Racing World Cup Hungary a ZalaZONE Járműipari Innovációs Központ egyetemi pályaelemén kerül megrendezésre, mely pályamodul a nagy tesztpálya miniatűr mása.
A 8500 négyzetméteres aszfaltfelületű szakasz a legfontosabb dinamikus pályaelemekkel rendelkezik, így lehetővé teszi a járműdinamikai teszteket (kiváltképp kisebb sebességnél), valamint teret biztosít az automatizált és önvezető járművek célzott tesztelésére is.
A pályaelemet a nemzetközi szabványoknak megfelelő biztonsági háló veszi körül, ezért a drónversenyek veszélytelen helyszínéül szolgál.
A végtelenül izgalmasnak ígérkező háromnapos tusán – mely a 2016 óta minden évben megrendezett magyar bajnokság zárófutama is – a világ minden pontjáról közel hatvan élvonalbeli drónpilóta méri össze tudását.
A hétvégi rangadó során a zsűritagok között helyet foglal Farkas Csaba, a MouldTech Systems fejlesztőmérnöke is.
fotók és videó: Drone Race Hungary