A MouldTech Systems Kft., valamint a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem legújabb fejlesztése jelentős piaci igényekre válaszol.
A Deloitte Automotive Award díjjal kitüntetett MouldTech Systems Kft. mérnökcsapata egy, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával létrejött projekt keretében a piacon egyedülálló jellemzőkkel rendelkező, többcélú merevszárnyú drónt fejlesztett.
A kivételes innováció során a vállalat a többtengelyes szubtraktív megmunkálási eljárások, a legkorszerűbb 3D nyomtatási és additív gyártástechnológiák, valamint a topológiai optimalizálás területén nyújtott világszínvonalú szolgáltatásaira támaszkodott. A konzorcium partnereként a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem a drónfejlesztéshez elengedhetetlen repülési, szerkezeti, anyagtudományi, kompozit és fémes technológiai, valamint a szükséges áramlástani és méréstechnológiai ismereteket biztosította.
A merevszárnyú drón új kompozit-technológiai és rögzítési megoldásokkal megalkotott, legfrissebb változata egy merev törzs héjazat és egy masszív, közel monocoque szerkezetből áll. Az új modell négy, 120°-ban látó kamerából álló rendszere egy friss fejlesztésnek köszönhetően valós időben dolgozza fel a jármű előtti és mögötti képadatokat. Két, magas fényérzékenységű, „éjjellátó” kamerájának köszönhetően a korlátozott fényviszonyok (szürkületben vagy este) közötti repülés sem jelent akadályt.
A drón kilövéséhez szükséges katapult-kutatások eredményei egy kiemelő szerkezettel és nyitható pályával szerelt eszközhöz vezettek. Ez egy mikrokontroller és aktuátorok segítségével előre programozott nyitási folyamat során, szerelés nélkül biztosítja a felhasználó rendelkezésére a járművet és alkalmas annak elektromotoros indítására is.
A mérnökök a szárnyszerkezet további áramlástani fejlesztései során jutottak a drón végső kialakításhoz.
A korábban még nem létező, jelentős piaci igényt kielégítő merevszárnyú drón kifejlesztésének összköltsége 1.500.029.782,- Ft, melyet a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal a 2019-1.1.1-PIACI-KFI-2019-00139 azonosító számú, „Innovatív és újszerű megoldásokra épülő többcélú merevszárnyú drón és a fejlesztéséhez szükséges kompetenciák létrehozása” elnevezésű pályázatán keresztül, az NKFI Alapból 890 446 755,- Ft-tal támogatott. A projekt 2022. december 31.-én zárult le.